Korjaamon Juhannus: FreeRap, The Moontwins + Håvard Lund, Dumari & No Problemos

Tervetuloa jälleen tänä vuonna viettämään juhannusta Korjaamolle!

Pe-la 19.-20.6. Korjaamon sisäpiha (huonon kelin sattuessa sisätiloissa)

PE 19.6.:
17:00 FreeRap Juhannus special
19:30 The Moontwins + Håvard Lund
20:30 Dumari & No Problemos

LA 20.6.:
19:00 Marko Haavisto & Poutahaukat
21:00 Paha Vaanii

Vapaa pääsy!

Korjaamon juhannuksessa on mukana koko liuta tuttuja suosikkeja, eli hyvästä syystä meillä uudelleen ja uudelleen vierailevia esiintyjiä. Juhannusaaton korkkaa FreeRapin Juhannus Special, jonka jälkeen lavalle nousevat PK Keräsen ja Leija Lautamajan mainio duo The Moontwins mukanaan bassoklarinetisti Håvard Lund. Perinteisesti illan päättää Dumari, joka esiintyy No Problemos -yhtyeensä kanssa.

Juhannuspäivän alkuillasta Korjaamolla nähdään Marko Haavisto & Poutahaukat ja sen perään teemallisesti täydellisesti osuva Paha Vaanii laittaa jatkot pystyyn Kulmasalissa!

FreeRap

Suomen freestyle-kentän kärkipaikoilla liikkuva FreeRap-kokoonpano on myynyt vapaatyyliin pohjautuvilla seteillään keikkapaikkoja loppuun. Kokoonpano pitää sisällään liudan suomirapin pioneereja: Jodarok, Särre ja Lyömättömät eli Solonen, Kosola & Xmies. Yhtye on nimensä mukaisesti täynnä luovaa ja spontaania improvisaatiota verbaalisen tykityksen muodossa. Nimittäin nyt puhutaan Suomen viihdyttävimmistä live-seteistä.

Ryhmässä vaikuttaa monia liemiä suomirapin parissa keitellyt Matti Salminen aka Jodarok. Rap-alan moniottelija on jo yli 20 vuotisen musiikki-uransa aikana ehtinyt olla mukana lukuisissa projekteissa: klassikoistaan tunnettu Kemmuru, vinksahtanutta varasto-räppiä tekevä Aivovuoto, soolotuotantoa kolmen kokopitkän edestä, freestyle-keikkoja ja battleja unohtamatta. Musiikin tekemisen ohella Jodarok pyörittää Dödstil levy-yhtiötä, TÖI Studiota ja tekee kuvataidetta. Myös Särre on pitkän linjan tekijä ja tuttu muun muassa Loost Koos -yhtyeestä. Hän on voittanut vuonna 2005 rapin suomenmestaruuden ja on vaikuttanut aktiivisesti suomirapin kentällä niin artistina, tuottajana kuin kulttuurivaikuttajana.

Nimensä veroisen Lyömättömät-kokoonpanon muodostaa ikonisesti suomirappiin vaikuttanut kolmikko: Solonen, Kosola ja Xmies. Ryhmä tunnetaan laaja-alaisesta osaamisesta tekemisensä parissa — taidot improvisoidun räpin, beatboxauksen ja timanttisen dj-toiminnan saralla hakevat vertaistaan. Ryhmä pitää sisällään saavutuksia myös suomenmestaruuksien muodossa: Solosen rapin suomenmestaruus sekä Kosolan kaksinkertainen beatboxauksen suomenmestaruus!

The Moontwins + Håvard Lund

The Moontwins on folk-henkinen vaihtoehtopop-rock-duo Helsingistä. Yhtyeen muodostavat kulttirockyhtye 22-Pistepirkon laulajana ja kitaristina tunnettu PK Keränen ja kansanmuusikko Leija Lautamaja. Heidän debyyttialbuminsa Night Times julkaistiin vuonna 2025 saaden innostuneen vastaanoton, mm. Helsingin Sanomissa (4 tähteä).

The Moontwins on kahden eri genrestä ja sukupolvesta tulevan muusikon yhdistelmä. Yhtye perustettiin PK Keräsen elämäntyön, lähes viiden vuosikymmenen ajan Euroopassa ja kotimaassaan Suomessa menestyksekkäästi kiertäneen kulttirockyhtye 22-Pistepirkon, uran loppupuolella. Keränen pohti luonnettaan muusikkona ja lauluntekijänä valintojen risteyksessä ja huomasi palaavansa ajatukseen haitarista sähkökitaran rinnalla. Kyseltyään verkostoiltaan haitarinsoittajasuosituksia hän sai joka paikasta yhden nimen: Leija Lautamaja. Musiikin maisteri, kansanmuusikko ja diatoninen harmonikansoittaja, joka 26 vuotta Kerästä nuorempana oli jo kiertänyt maailmaa vuosia suosittujen kansanmusiikkiyhtyeidensä kanssa.

Lopputulos, jota on kuvailtu myös Suomen White Stripeksi, esittelee omaperäisen, itsevarman ja valoisan yhtyeen, joka elää ja soittaa globaalin garage/alternative rockin ja folk-perinteiden jatkumossa ennennäkemättömässä ja kuulemattomassa mittakaavassa. Kokoonpanonsa ja kappalemateriaalinsa ansiosta yhtye voi esiintyä missä tahansa olohuoneista pienistä punk-klubeista ja folk-festivaaleista suuriin rock- ja pop-festivaalilavoihin. PK Keräsen tunnistettava laulu- ja sähkökitaran soitto yhdistettynä Leija Lautamajan maagiseen ja melankoliseen haitariin ja taustalauluun luo täysin uuden äänimaailman, joka on vertaansa vailla monipuolisuudessaan ja otteessaan.

Osan Night Times -albumin kappaleista yhtye kirjoitti Fleinværin saarella Pohjois-Norjassa. Vierailullaan he ystävystyivät bassoklarinetisti Håvard Lundin kanssa ja myöhemmin Lund päätyi albumille myös musisoimaan. Juhannuksen erikoiskiertueella Moontwinsin täyteläinen duosointi täydentyy Lundin bassoklarinetin matalilla taajuuksilla sekä virtuoottisella muusikkoudella.

“Tässä yhdistyvät rockin vapaus, popin kyky tarttua, sekä ripaus pelimanniajattelua, todellista vapautta. Muodot ovat tuttuja ja silti alati rajoja haastavia, koska garagesta kansanmusiikkiin on huiman lyhyt matka.” – Mika Roth, desibeli.net

Dumari & No Problemos

Dumari & No Problemos kokoonpanossa soittavat McGyver Paatelainen, Tri Hillilä, Tuomari Nurmio ja Jukkis Kiviniemi.

Event Details
Event Details