fbpx

Alfa Mist (UK)

RYTMIMUSIIKKIA JA JAZZIA LUOVASTI YHDISTÄVÄ BRITTIARTISTI ALFA MIST SAAPUU SYKSYLLÄ SUOMEEN

Jazzin, hiphopin ja R&B:n vaikutteita biiseissään sekoitteleva muusikko-tuottaja Alfa Mist saapuu Suomeen! Juuri uuden ”Variables”-albumin julkaissut lontoolaisartisti esiintyy Helsingin Korjaamolla sunnuntaina 22. lokakuuta. Liput keikalle ovat nyt myynnissä Tiketissä!

Alfa Mist julkaisi huhtikuussa 2023 uuden ja järjestyksessään viidennen täysipitkän albuminsa nimeltä ”Variables”. Levy on tuttuun tapaan sielukas ja monipuolinen kokonaisuus, joka on artistin tähän mennessä kokonaisvaltaisin teos. Musiikkiuransa pianistina aloittaneen mutta sittemmin myös tuotantoneroksi harjaantuneen artistin tavaramerkki on uniikki soundi, joka on samaan aikaan sekä kokeilevaa että helposti lähestyttävää. 

Alfa Mistin debyyttisoolo-EP ”Nocturne” ilmestyi vuonna 2015, ja hänen ensimmäinen studioalbuminsa ”Antipho” nousi monen musiikkidiggarin suosikiksi vuonna 2017.  Hänen kappaleillaan kuullaan usein vierailevia muusikoita ja vokalisteja, jotka lisäävät sävellyksiin syvyyttä ja erilaisia tekstuureja. Englantilaisartisti on urallaan tehnyt yhteistyötä mm. Jordan Rakein, Yussef Dayesin ja Tom Mischin kanssa. Uudella albumilla kuullaan mukana mm. Kaya Thomas-Dyke, Bongeziwe Mabandla ja Jas Kayser.

Alfa Mist on esiintynyt Suomessa aiemmin Pori Jazzissa ja Flow-festivaalilla. Lokakuun konsertti on hänen ensimmäinen klubikeikkansa Helsingissä.

KEIKKA: 

Alfa Mist (UK)

Su 22.10.2023 Korjaamo, Helsinki

Ovet klo 19, ikäraja K-18

LIPUT:

Myynnissä nyt

Palvelumaksuineen alk. 32 € Tiketistä

Tapahtuman tiedot