Leena Harjunpää Co: What About Death (29.-31.1.2026)

To 29.1, Pe 30.1, La 31.1. Kulmasali
Tanssiesitys, numeroimattomat istumapaikat
Liput: 20 €
Ovet 18:30
Esitys alkaa 19:00

What About Death on Leena Harjunpää Co:n nykytanssisoolo, joka käsittelee elämän ja kuoleman rajapintaa. Teos saa löyhästi inspiraationsa Kalevalan hahmosta Tuonen tyttö, joka vie kuolleiden sieluja Tuonelan virran yli Manalaan. Kalevala-teoksessa Tuonen tyttö toimii elämän ja kuoleman rajalla lautturina ja eräänlaisena oppaana. Hän on siis olemassa sekä eläville että kuolleille, ja on tietoinen sekä elämästä että kuolemasta. Tuonen tytön edustama välitila toimii teoksen pohjana. Tämä välitila mahdollistaa tasapainoilun meille tutun ja vielä tuntemattoman maailman välillä, ja sen kautta työryhmä voi käsitellä tuntematonta muutosta. Teoksessa nykytanssin rinnalla kuullaan esiintyjän death growling -äänitekniikalla tuotettua äänenkäyttöä.

Työryhmä:
Koreografia ja esitys: Leena Harjunpää
Äänisuunnittelu: Jouni Tauriainen
Pukusuunnittelu: Joona Huotari
Valosuunnittelu: Eero Erkamo


YLEINEN TAPAHTUMAINFO:

  • Eteispalvelumaksu 3,8 € peritään ovella (korttimaksu).
  • Paikan päällä on myynnissä korvatulppia 1 € /kpl.
  • Korjaamon keikat ovat lähtökohtaisesti aina K18, ellei toisin mainita. Tapahtumatilat ovat anniskelualuetta ja niissä palvelee Korjaamon baari.
  • Mikäli tapahtuma ei ole loppuunmyyty, myymme lippuja vielä tapahtuman sisäänkäynnin luona.
  • Korjaamon yleisötilaisuudet Vaunusalissa, Kulmasalissa sekä Vintillä ovat esteettömiä. Vintille pääsee hissillä tilaan toisesta sisäänkäynnistä. Tiloissa ei ole erikseen koroketta pyörätuoleille. Avustajat pääsevät tapahtumiin maksutta sisään. Lisätietoja voi kysyä osoitteesta info@korjaamo.fi.

Tapahtuman tiedot
Tapahtuman tiedot